I use Tyvek. I attached a rod to hold the roll at the end of my 4 x 8' cutting/assembly table. When I need some cover, I just roll out what I need. It's very resilient stuff. ( I use it on jobs for floor protection. Tough and nearly liquid-proof) So most times when I'm done finishing or gluing, I can rewind the roll and use the sheets over again and again.
It seems expensive, but not so much. In my area a 9 x100' roll costs about $100USD. Now cut the roll into 1/2 or even thirds, whatever your needs, and the price per foot comes to as low as .30 cents per lf. If one can reuse the same footage a number of times, the total cost is quite low.
Dan